Загальна інформація

Адміністративно-територіальне розташування:
ІЧНЯНСЬКИЙ – національний природний парк розташований в Ічнянському районі Чернігівської області
Площа: 9665,8 га
Підпорядкування: Міністерство екології та природних ресурсів

Історія створення

Ічнянський національний природний парк був створений відносно недавно - у 2004 році. Передісторія створення цього парку тривала близько 30 років. Розроблялось багато проектів національного парку, які дещо відрізнялись за площею. І ось в 2002 році науковим центром заповідної справи при Міністерстві екології та природних ресурсів України був розроблений остаточний проект, який і був втілений в життя 21 квітня 2004 року.

Територія парку та його околиць має багату й давню історію, яка промовляє до нас через чисельні кургани та городища різних історичних епох, архітектурні комплекси, перш за все старовинні церковні храми, та об‘єкти декоративного та садово-паркового мистецтва.

Місто Ічня, біля котрого розташований парк, була визначним осередком художньої культури, місцем народження, проживання, творчості та спілкування відомих митців. Тут народилися скульптор Іван Мартос (1754 – 1835 рр.) - автор знаменитого пам’ятника Мініну і Пожарському в Москві та пам’ятника А.Є. Рішєльє в Одесі, Степан Васильченко – відомий український прозаїк, Василь Чумак (1900 – 1919 рр.) – полум’яний поет-романтик та інші.

Це місто у минулому також було визначним центром народних художніх промислів, осередком гончарства, ткацтва та вишивання. Мальовані керамічні вироби ічнянських гончарів у 18-му столітті досягли високого художнього рівня, а в кінці 19-го – тут виробляли найкращий гончарний посуд в Україні, який користувався попитом далеко за межами краю. Особливо славились ічнянські кахлі, неповторні витвори народного декоративного мистецтва, з деякими з яких можна ознайомитися в Ічнянському краєзнавчому музеї.

Природні особливості

Парк розташований на північному заході Лівобережно - Дніпровської лісостепової провінції в басейні річки Удай. За своїм природним потенціалом територія парку не має альтернативи в північному районі Лівобережного лісостепу і характеризується великою екологічною цінністю.

В системі фізико-географічного районування основна територія національного природного парку знаходиться в межах Ніжинсько-Бахмацького району Північно-Дніпровської терасової низовинної області Лівобережно-Дніпровської лісостепової фізико-географічної провінції Лісостепової зони, а територія дендрологічного парку "Тростянець", який знаходиться на відстані близько 50 км від основної території, - в межах Ічнянсько-Лохвицького району Північно-Полтавської підвищеної області Лівобережно-Дніпровської лісостепової фізико-географічної провінції.

За геоботанічним районуванням України Ічнянський національний природний парк знаходиться в Прилуцько-Лохвицькому геоботанічному районі Роменсько-Полтавського геоботанічного округу лучних степів, дубових, грабово-дубових (на заході) та дубово-соснових (на терасах річок) лісів і евтрофних боліт Лівобережнопридніпровської підпровінції Східноєвропейської провінції Європейсько-Сибірської лісостепової області Лісостепової зони

Рельєф території парку рівнинний. На заході - це плоскохвиляста, слабо розчленована рівнина з незначною кількістю балок та річкових долин, а на сході місцевість поступово підвищується і переходить у відроги Середньоросійської височини. Складена ця територія осадовими породами неогенового віку, представленими переважно пісками та глинами.

Клімат території парку помірно континентальний, з м'якою зимою та теплим літом. Середньорічна температура повітря становить +6, середня температура січня - 7, липня - +19, число днів з температурою понад +10 - 158 днів, а з температурою -10 і нижче - 45днів. Територія парку характеризується помірною зволоженістю. Середня кількість опадів становить 566 мм на рік, з яких 70% випадає в теплий період року. Висота снігового покриву становить 15-17 см.

По території парку протікають дві річки: Удай та Іченька.

Річка Удай є правою притокою р. Сули. Її довжина становить 327 км,площа басейну - 7030 кв. км. Удай бере початок поблизу с. Рожнівка Ічнянського району і протікає Придніпровською низовиною, заплава її заболочена, на окремих ділянках осушена. Живлення річки мішане, з переважанням снігового. Основними притоками є річки Перевід, Іченька, Смош та Лисогір.

Іченька - ліва притока р. Удай. Її довжина - 28 км, площа басейну - 167кв.км. Живлення річки мішане. На річці створені штучні водойми (ставки), її заплава заболочена, а плесо можна побачити лише подекуди на невеликих відкритих ділянках.

У рослинному покриві близько 60% складають лісові комплекси, що фрагментарно поширені по всій території парку і займають близько 16% його загальної площі. За складом порід переважають дубово-соснові, дубові та грабово-дубові ліси. На території парку має місце біологічний феномен співдомінування дуба, граба, клена та липи. Така комбінація порід в інших регіонах України не зустрічається. Рідкісною асоціацією дубово-грабових лісів є дубово-грабовий ліс барвінковий.

Особливістю території Ічнянського національного природного парку є те, що співдомінування граба і липи тут створює дуже цікаві у ботаніко-географічному відношенні рослинні угрупування із специфічним флористичним складом.

Рослинний світ Ічнянського національного природного парку вражає своїм видовим багатством і є визначальною складовою неповторних мальовничих ландшафтів. Окрасою території є гарноквітучі та декоративні види рослин. Велике наукове значення складають види, занесені до Червоної книги України: пальчатокорінники м'ясочервоний та травневий, коручка морозниковидна, лілія лісова, плаун річний тощо, а також регіонально-рідкісні види. Великої уваги заслуговують види лікарських рослин, що зростають на території парку.

Річки Удай та Іченька утворюють своєрідні водно-болотні ландшафти. Тихі плеса численних ставків та озер - це унікальні куточки збережені у природному стані.

Природоохоронна, наукова, пізнавальна і естетична цінність території парку значною мірою обумовлена і його тваринним світом. Із рідкісних, занесених до Червоної книги видів, тут мешкають горностай, борсук, видра річкова, представником Європейського червоного списку є вовк.

Що можна подивитись

Ічнянський національний природний парк – одна із перлин Чернігівської області. Він розташований неподалік м. Ічня в верхів’ях річки Удай, де на площі у майже 10 тисяч гектарів оберігається різнобарвна природа регіону та його цінні історико-архітектурні пам’ятки. Лучні степи, мішані ліси, заплавні луки та низинні болота, повноводі річки і їх мальовничі заплави – все це можна побачити в національному природному парку. Природа тут не лише оберігається у первинному стані, а й дарує відпочинок у своїх таємничих нетрях для всіх охочих. У парку є чудові умови зокрема для пішохідного туризму, пізнавальних прогулянок та екскурсій, лижних прогулянок, катання на човнах, збору грибів та ягід, рибної ловлі тощо.

До складу парку входить також відомий дендрологічний парк "Тростянець", один з найкращих в Європі за своєю художньою цінністю, який, крім того, є чудовою базою для наукової роботи з паркознавства, дендрології і насінництва.

Територія парку має значні ресурси для розвитку рекреаційної діяльності. Кліматичні умови та чарівна природа сприяють формуванню належних умов для здійснення пішохідного туризму, пізнавальних прогулянок, екскурсій, лижних прогулянок, катання на човнах, збирання грибів та ягід, рибної ловлі, спортивного мисливства.

До складу території Ічнянського національного природного парку входить Тростянецький дендрологічний парк загальнодержавного значення - один з найвидатніших у Європі за своєю художньою цінністю та найбільший в Україні за площею. Дендропарк "Тростянець" - один із важливих дендрологічних центрів України, визначна база для наукової роботи з паркознавства, дендрології, насінництва. Це справжній музей природи. На його території представлені близько 1700 деревних та чагарникових порід і їх різновидів, 250 сортів декоративних квіткових рослин. За чисельністю садово-декоративних форм хвойних дерев, а їх тут більше ніж 100, парк займає перше місце в Україні.

Галерея

{gallery}gallery_pzf_all/NPP/Ichnyansky{/gallery}

Контакти адміністрації

Чернігівська обл.
м. Ічня, вул. Лісова, 43
Тел: (04633) 2-51-75,
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Веб-сайт: http://ichn-park.in.ua
Доїхати до Ічнянського національного природного парку досить легко. Добиратись можна міжміським автобусним сполученням з міст Києва, Чернігова, Ніжина до м. Ічня.

Законодавство
Офіційно визнані Рамсарською конвенцією
Кременчуцькі плавні
Черемське болото
Аквально-скельний комплекс Карадагу
Аквально-скельний комплекс мису Казантип
Аквально-прибережний комплекс мису Опук
Дніпровсько-Орільська заплава
Великий Чапельський під
Поліські болота
Пониззя річки Смотрич
Озеро Синевир
Заплава Десни
Болотний масив Переброди
Бакотська затока
Шацькі озера
Заплава річки Стохід
Заплава річки Прип’ять
Центральний Cиваш
Тендрівська затока
Східний Сиваш
Обитічна коса та Обитічна затока
Молочний лиман
Крива затока та Крива коса
Каркінітська та Джарилгацька затоки
Гирло річки Берди, Бердянська затока та Бердянська коса
Білосарайська коса та Білосарайська затока
Ягорлицька затока
Тилігульський лиман
Північна частина Дністровського лиману
Озеро Сасик
Озеро Кугурлуй
Озеро Картал
Межиріччя Дністра і Турунчука
Кілійське гирло
Дельта Дніпра
Cистема озер Шагани-Алібей-Бурнас
Перспективні угіддя
Печера Дружба
Ріка Дністер
Долина нарцисів
Витоки ріки Прут
Витоки р. Погорілець
Верхове болото “Надсяння”
Бурштинське водосховище
Aтак – Боржавське
Клебан-Бик
Верхів’я Каховського водосховища
Біленько-розумовські плавні
Cіверськодонецька заплава
Сульська затока
Партнери

This text will be replaced

ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИЙ ФОНД УКРАЇНИ

03035, м. Київ,
вул. Митрополита Василя Липківського, 35
 
Громадська приймальня
Телефон:
(044) 206-33-02
 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 
Президент
Уряд
Верховна Рада
 
 
СИСТЕМА МОНІТОРИНГУ
НАЦІОНАЛЬНИЙ ГЕОПОРТАЛ