Загальна інформація

Адміністративно-територіальне розташування:
Національний природний парк «Хотинський» розташований на території Хотинського, Кельменецького і Сокирянського районів Чернівецької області.
Площа: 9446.2 га, у тому числі надано у постійне користування 3109.9 га.
Підпорядкування: Міністерство екології та природних ресурсів України.
НПП «Хотинський» у нинішньому стані репрезентує заліснені і остепнені ландшафти стрімких схилів унікального Дністровського каньйону – одного з природних див України (40% території). Решта 60% - Дністровське водосховище. Парк складається з трьох природоохоронно-науково-дослідних відділень у кожному з районів. Центральний офіс знаходиться в м.Хотин. Вздовж Дністра парк витягнувся на 160 км.

Історія створення

НПП «Хотинський» створений Указом Президента України 22 січня 2010 року № 56/20-10. Реальна розбудова розпочалась у жовтні 2011 року після відкриття бюджетного фінансування і формування штату працівників. Вже розроблена програма подальшого розширення його території, яка реалізовуватиметься найближчими  роками.

Природні особливості

НПП «Хотинський» практично весь приурочений до каньйону долини Дністра, врізаної глибоко у плато, яка немов скальпель із заходу на схід перетинає південно-західний схил Волино-Подільської плити і вскриває магматичні та осадові відклади віком з найдавніших часів – архею і протерозою (понад 2000 млн.років тому) і до середнього кайнозою (10-12 млн. років). В крутих скельних схилах відслонюються різні за літологією відклади – граніти, гнейси, пісковики, вапняки, доломіти, гіпси, сланці, піски, мергелі, які створюють широкий літо-геохімічний спектр місць перебування флори і фауни. Багатству рослинного світу сприяє теплий, майже до середземноморського, мікроклімат, та освіжаючий вплив водного плеса Дністра з водосховищем. Характерним елементом рельєфу є славнозвісні Дністровські «стінки» з еталонними відслоненнями порід різного часу. Каньйон Дністра перетинає й мальовниче Товтрове пасмо – рештки коралового бар’єру Сарматського моря. Характерними для парку також є численні печери та цікаві форми карсту. Біля с.Гринячка знаходиться найвищий на Буковині (і Волино-Подолії) водоспад (водоскид) карстового походження 30 м заввишки.

Завдяки різноманітності геологічної будови, рельєфу, ґрунтів, мікроклімату та умов зволоження, відносній малодоступності для населення і тому – кращій збереженості ландшафтів у порівнянні з оточуючими територіями, тут збереглись щонайменше 42 видів, занесених до созологічних списків міжнародного та національного рівнів. За загальною кількістю раритетних видів, які занесені до різних cозологічних списків, НПП займатиме п’яте місце серед 26 національних парків України. Найбільше раритетних видів трапляються у складі лісових фітоценозів і поширені переважно в лісах Хотинської височини. Третина раритетних видів приурочені до степових угруповань. Серед них більша частина видів належать до найрідкісніших. Всього на терені НПП і в суміжні виявлено понад 1500 видів вищих судинних рослин.

На території Хотинського НІШ і в суміжні зареєстровано 37 видів безхребетних тварин, що складає 38 % від загального списку раритетних видів Чернівецької області. З них у Червону книгу України занесено 17 видів (45,94 % від усього операційного списку), до Європейського Червоного списку - 16 видів (43,24 %), до списку Бернської конвенції - 8 видів (21,62 %), у Червону книгу Міжнародного Союзу охорони природи - 10 видів (27,02 %).

Тут налічується 57 видів кісткових риб, 12 видів земноводних, 7 видів плазунів, 178 видів птахів, 40 видів ссавців. До другого видання Червоної книги України занесено 7 (17,5 %) представників, до Європейського Червоного списку – 5 (12,5 %), до Червоного списку Міжнародного Союзу охорони природи – 10 (25,0 %),  у додатки ІІ і ІІІ до Бернської конвенції – 8 і 16 відповідно (разом 24 або 60,0 %). До Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори потрапили 2 (5,0 %) представники.

З природними та історико-архітектурними пам’ятками пов’язані можливості і перспективи розвитку екотуризму.

Що можна подивитись

Дністровський каньйон з його неперевершеними за мальовничістю краєвидами є сам по собі чудом природи. В зоні поширення ділянок парку, по його околицях і периферії розміщені сотні археологічних та історико-архітектурних пам’яток. Найатрактивнішими є найпотужніша у Східній Європі середньовічна Хотинська фортеця – одне з 7 архітектурних чудес України. Увагу привертають Свято-Миколаївський печерний монастир у с.Галиця Сокирянського району, екзотичні скелі Товтрового пасма біля сіл Нагоряни-Грушівці Кельменецького району. В с.Рухотин знаходиться друга за віком кам’яна церква «Різдва Богородиці» 1459 р., а також потужний оборонний вал городища – схованки західноподільської скіфської культури VII–III ст. до Р. Х. В околицях с.Комарів та с.Братанівка були знайдені рештки найдавнішого в Україні житла палеоліту з кісток мамонта (понад 40 тис. років тому), а також найдавнішої майстерні по виготовленню скла (II ст. після Р.Х.). Біля м.Новодністровськ знаходиться гребля Дністровської гідроелектростанції, розбудовується найпотужніша у Європі гідро-акумулююча електростанція.

Галерея

{gallery}catalog/hotynskiy{/gallery}

Контакти адміністрації

Поштова адреса:
60000
Чернівецька обл., м.Хотин
вул. Олімпійська, 69,
Тел: (03735) 2-31-98.
е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
web-адреса: www.khotynnpp.ho.ua

Законодавство
Офіційно визнані Рамсарською конвенцією
Кременчуцькі плавні
Черемське болото
Аквально-скельний комплекс Карадагу
Аквально-скельний комплекс мису Казантип
Аквально-прибережний комплекс мису Опук
Дніпровсько-Орільська заплава
Великий Чапельський під
Поліські болота
Пониззя річки Смотрич
Озеро Синевир
Заплава Десни
Болотний масив Переброди
Бакотська затока
Шацькі озера
Заплава річки Стохід
Заплава річки Прип’ять
Центральний Cиваш
Тендрівська затока
Східний Сиваш
Обитічна коса та Обитічна затока
Молочний лиман
Крива затока та Крива коса
Каркінітська та Джарилгацька затоки
Гирло річки Берди, Бердянська затока та Бердянська коса
Білосарайська коса та Білосарайська затока
Ягорлицька затока
Тилігульський лиман
Північна частина Дністровського лиману
Озеро Сасик
Озеро Кугурлуй
Озеро Картал
Межиріччя Дністра і Турунчука
Кілійське гирло
Дельта Дніпра
Cистема озер Шагани-Алібей-Бурнас
Перспективні угіддя
Печера Дружба
Ріка Дністер
Долина нарцисів
Витоки ріки Прут
Витоки р. Погорілець
Верхове болото “Надсяння”
Бурштинське водосховище
Aтак – Боржавське
Клебан-Бик
Верхів’я Каховського водосховища
Біленько-розумовські плавні
Cіверськодонецька заплава
Сульська затока
Партнери

This text will be replaced

ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИЙ ФОНД УКРАЇНИ

03035, м. Київ,
вул. Митрополита Василя Липківського, 35
 
Громадська приймальня
Телефон:
(044) 206-33-02
 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 
Президент
Уряд
Верховна Рада
 
 
СИСТЕМА МОНІТОРИНГУ
НАЦІОНАЛЬНИЙ ГЕОПОРТАЛ