Загальна інформація

Адміністративно-територіальне розташування:
«ПІВНІЧНЕ ПОДІЛЛЯ» -  національний природний парк  розташований на території  Бродівського, Буського та Золочівського районів Львівської області.
Площа: 15587,92 га, у тому числі надано у постійне користування 5434,4 га.
Підпорядкування: Міністерство екології та природних ресурсів України.
Національний природний парк «Північне Поділля» поєднує території, які відносяться до північної частини Подільської височини, що стрімким уступом обривається до рівнини Малого Полісся. До складу парку увійшло багато об’єктів природно-заповідного фонду. Парк має чудовий потенціал для еколого-освітньої, науково-дослідної, рекреаційної та туристичної діяльності. «Північне Поділля» відноситься до парків кластерного типу – окремі його території розташовані на значній відстані одна від одної.
Наукові дослідження на території парку проводяться з метою вивчення природних процесів, забезпечення постійного спостереження за змінами екосистем, екологічного прогнозування, розроблення наукових основ охорони, відтворення й використання природних ресурсів та особливо цінних об'єктів. Парк має договір про співпрацю з національним природним парком «Кременецькі гори».
На наукових засадах розробляється функціональне зонування національного природного парку. В заповідну зону мають увійти найцінніші букові праліси та степові екстразональні ділянки, на яких масово ростуть ендемічні та реліктові види й фітоценози, території у верхів’ях витоків Західного Бугу, Стиру, приток Серету.

Історія створення

Національний природний парк «Північне Поділля» створено з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів Північного Поділля, включаючи реліктові екстразональні степові угрупування та букові лісостани, для підтримання екологічної природної рівноваги в регіоні, створення умов для відпочинку та туризму, здійснення науково-дослідних робіт, проведення екологічної освітньо-виховної роботи.

Започатковано заповідну справу на території парку ще у XIX столітті: у 1886 році граф Володимир Дідушицький на своїх землях створив перший у Європі законодавчо закріплений заповідний об’єкт «Пам’ятка Пеняцька» для збереження «на всі часи» унікальних, корінних та рідкісних угруповань рослин і тварин. У 1904 році розпочинаються спроби розгорнути планомірні науково-природничі дослідження, спрямовані на виявлення природних об’єктів, які заслуговують на охорону. У 1931 р. був створений  степовий резерват «Макітра» на площі 4 га поблизу с. Суховоля Бродівського р-ну Львівської обл. У 1941 р. до заповідних об’єктів місцевого значення у Львівській області було віднесено г. Біла Гора (гора Маркіяна Шашкевича) біля с. Підлисся Золочівського р-ну. До кінця 1998 р. було створено 18 об'єктів природно-заповідного фонду, які складали основу наукового обгрунтування створення Національного природного парку «Північне Поділля».

Національний природний парк «Північне Поділля» створено Указом Президента України №156 від 10 лютого 2010 року на територіях Бродівського, Буського та Золочівського районів Львівської області.

Природні особливості

Територія парку розкинулася на 35 км з півночі на південь і на 63 км із заходу на схід та охоплює північно-західний край Подільської височини. Окрасою території парку є фізико-географічні райони гір Гологори та Вороняки – низькогірні пасма, яким характерні долинно-балкові форми рельєфу. Переважна частина території «Північного Поділля» знаходиться в межах абсолютних висот 250-460 м н.р.м. Найвищі гори на території парку: г. Вапнярка (460,8 м) і г. Високий Камінь (440,4 м). Парк розташований у найбільш горбистій і лісистій частині цього горбогірного пасма.

Через горбогір’я національного природного парку «Північне Поділля» проходить Головний Європейський вододіл: тут бере джерельну енергію та набирає сили ріка Західний Буг, несучи свої води в Балтійське море і витікають ріки, які живлять Чорне море – Стир, Серет, Іква.

Надзвичайну наукову цінність території  має співіснування рослин різного походження: західно-європейського, середземноморського, азійського та північного. Понад  200 видів рослин та біля 30 видів тварин потребують  державної, міждержавної та місцевої охорони.   Флора  парку  налічує  понад 1600 видів – майже третина рослин України.  Збереглися рослини дуже древнього походження. На території парку «Північне Поділля» проходять межі ареалів важливих лісових едифікаторів, а також цілої низки бореальних і неморальних елементів флори, наявність яких у складі угрупувань зумовлює їхню самобутність, оригінальність і, відповідно, високу природоохоронну цінність.

Регіон, у якому розташований парк, належить до суббореального поясу грунтоутворення, який охоплює переважно молоді грунтові зони, які сформувалися у післяльодовикові епохи, або дещо раніше, у пліоцені. Грунти території парку, як і Гологоро-Кременецького масиву загалом, можна зарахувати до формації нейтральних або лужних грунтів суббореального помірно-теплого клімату. Основною материнською породою грунтів регіону є лес, а в місцях виходу на денну поверхню – елювій або делювій крейдяних мергелів, третинних вапняків, пісковиків та пісків, місцями балтські щільні глини.

Клімат даної території м’який помірно-континентальний, вологий. Літо тепле, але не жарке, часто дощове, особливо в другій половині. Осінь також досить волога з частими туманами. Весна характеризується досить мінливими станами погоди, часто затяжна. Вороняки разом  з Гологорами сприяють утворенню хмарності і опадів, які (особливо хмарність), в свою чергу, виступають як регулятор температурного режиму. Нестійкість погодних умов обумовлена активним розвитком циркуляційних процесів, впливом циклонів та антициклонів. Середня температура повітря становить близько +7 °С. Найтеплішим у багаторічному режимі є місяць липень (+18,1 °С). Переважаючими є західні і північно-західні напрямки вітрів. Середня швидкість вітру становить 3.7 - 3.9 м/с. Протягом року на даній території випадає 700-800 мм опадів. Найвологішими місяцями є червень, липень, вересень, а найменше опадів випадає взимку.

Геолого-геоморфологічна будова території «Північного Поділля» достатньо репрезентативно відображає особливості геолого-геоморфологічної будови північно-західного Поділля загалом. Вона відзначається значною складністю і різноманітністю, які зумовлені тривалою і багатофакторною історією формування.

Національний природний парк «Північне Поділля» має важливе функціональне значення для існування популяцій фонових, перш за все, мисливських, видів тварин. Сучасна фауна налічує 127 видів птахів, 41 вид ссавців. Серед них 22 види занесені до Червоної книги України (2009). Фауна території парку досліджено досить слабо. Виявлено 2 види птахів, наведені в Європейському червоному списку тварин і рослин, що перебувають під загрозою зникнення (1991): могильник (Aquila heliaca) і деркач (Crex crex).

Що можна подивитись

Територія Національного природного парку «Північне Поділля» знаходиться в межах надзвичайно цікавої області України – Галичини, яка багата на історичні, культурні, археологічні, архітектурні та природні пам’ятки. Туристи можуть поєднувати відвідування замків, монастирів, церков, музеїв з природними окрасами території парку і місцями відпочинку. 

Цікавою є гора Біла, на якій збереглася степова рослинність в поєднанні з буково-грабовим лісом. Тут можна побачити місце зростання Волино-Подільського ендеміка відкасника татарниколистого, інші червонокнижні рослини. З висоти гори відкриваються види на рівнини Малого Полісся, середньовічний Олеський замок, горбогір’я Гологори.

В селі Підгірці можна оглянути пам'ятку державного значення Підгорецький замок, до комплексу якого входять триповерховий палац XVII ст., заїжджий двір, костел і парк. На хуторі Пліснесько на території одного з найбільших археологічних комплексів площею 146 га збереглися оборонні вали давньоруського городища VIII-XIII ст. На мальовничому пагорбі городища можна відвідати Василіанський монастир XVII-XVIII ст., відчути прохолоду джерельної води, побачити сонячний годинник. На г.Менич знаходяться відслонення тортонських пісковиків – геологічна пам'ятка природи місцевого значення.

Мандруючи еколого-пізнавальним маршрутом «Триніг», який проходить по території геолого-ботанічної пам'ятки природи «Тринога», серед зелені лісу на вершині гори можна побачити скелі найпримхливіших форм вивітрювання, які залишилися від карбонатних пісковиків з дна колишнього Сарматського моря.

Туристичною окрасою парку є добре збережений Золочівський замок, збудований в XVII ст. за голландською системою. В ансамбль замку входять в'їздова вежа, Китайський палац, Великий королівський житловий палац.

Приваблюють відвідувачів місця біля витоків однієї з найбільших річок України – Західний Буг. Щороку тут проходить міжнародний екологічний етнофестиваль «Чисті джерела Бугу».

Галерея

{gallery}catalog/pivnichne_podilya{/gallery}

Контакти адміністрації

Поштова адреса:
вул. Шевченка, 20, с. Підгірці,
Бродівський р-н, Львівська обл.,80660
Тел.: (03266) 4-40-05,
e-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Законодавство
Офіційно визнані Рамсарською конвенцією
Кременчуцькі плавні
Черемське болото
Аквально-скельний комплекс Карадагу
Аквально-скельний комплекс мису Казантип
Аквально-прибережний комплекс мису Опук
Дніпровсько-Орільська заплава
Великий Чапельський під
Поліські болота
Пониззя річки Смотрич
Озеро Синевир
Заплава Десни
Болотний масив Переброди
Бакотська затока
Шацькі озера
Заплава річки Стохід
Заплава річки Прип’ять
Центральний Cиваш
Тендрівська затока
Східний Сиваш
Обитічна коса та Обитічна затока
Молочний лиман
Крива затока та Крива коса
Каркінітська та Джарилгацька затоки
Гирло річки Берди, Бердянська затока та Бердянська коса
Білосарайська коса та Білосарайська затока
Ягорлицька затока
Тилігульський лиман
Північна частина Дністровського лиману
Озеро Сасик
Озеро Кугурлуй
Озеро Картал
Межиріччя Дністра і Турунчука
Кілійське гирло
Дельта Дніпра
Cистема озер Шагани-Алібей-Бурнас
Перспективні угіддя
Печера Дружба
Ріка Дністер
Долина нарцисів
Витоки ріки Прут
Витоки р. Погорілець
Верхове болото “Надсяння”
Бурштинське водосховище
Aтак – Боржавське
Клебан-Бик
Верхів’я Каховського водосховища
Біленько-розумовські плавні
Cіверськодонецька заплава
Сульська затока
Партнери

This text will be replaced

ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИЙ ФОНД УКРАЇНИ

03035, м. Київ,
вул. Митрополита Василя Липківського, 35
 
Громадська приймальня
Телефон:
(044) 206-33-02
 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 
Президент
Уряд
Верховна Рада
 
 
СИСТЕМА МОНІТОРИНГУ
НАЦІОНАЛЬНИЙ ГЕОПОРТАЛ