Загальна інформація

«ПРИП’ЯТЬ-СТОХІД» - національний природний парк розташований на території Любешівського району Волинської області.
Площа: 39315,5 га в тому числі 5961,93 га переданих в постійне користування
Підпорядкування: Міністерство екології та природних ресурсів України.
Парк створений з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових і унікальних природних поліських комплексів, які мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення; розвиток занедбаних видів господарства; підвищення рівня екологічної свідомості населення.

Історія створення

Історія розвитку заповідної справи даної територіїє досить цікавою. Так ще у 80-х роках минулого століття вздовж рік Прип’ять та Стохід  була створена низка заказників, пам’яток природи. Вагомим поштовхом природно-заповідноїдіяльності було створення у  1995 році регіонального ландшафтного парку«Прип’ять-Стохід», який об’єднав значну частину цих заповідних об’єктів. Управління парком здійснювалось координаційною радою склад якої постійно змінювався. Ефективна природоохоронна робота розпочалась у 2002 році, коли була створена адміністрація РЛП «Прип’ять-Стохід», яка утримувалась за кошти франкфуртського зоологічного товариства. В цей період  розпочалась активна міжнародна співпраця між 4 природоохоронними установами: НПП «Прип’ять-Стохід» (Україна), Нарвянський народний парк (Польща), резерватом біосфери«Шпрейвальд» (Німеччина), національним парком Веерібен-де-Вехт (Нідерланди).  У 2007 році було створено національний природний парк«Прип’ять-Стохід», до складу якого увійшли майже усі заповідні об’єкти цього регіону. З цього часу природоохоронна діяльність проводилась за підтримки держави. Вагомий внесок для збереження та раціонального природокористування даної території вніс Проект ПРООН/ГЕФ «Зміцнення управління та фінансовоїстійкості національної системи природоохоронних територій в Україні», що впроваджується на території НПП «Прип’ять-Стохід» з 2008 року.

В 2010 році вперше в Україні національний парк отримав статус трансграничної території міжнародного значення. Трансгранична Рамсарска територія «Стохід-Прип`ять-Простир» об`єднала заплави українських та білоруських річок - Стоходу, Прип`яті та Простиру. Національний природний парк «Прип`ять-Стохід» отримав диплом Секретаріату Рамсарської Конвенції, що підтверджує його вхід до складу трансграничної території. Віднині парк став об`єктом міжнародної уваги, а його територія увійшла до складу угідь, що особливо охороняються.

Із 2011 на території національного парку впроваджується Проект«Включення питань змін клімату в управління вразливими екосистемами: природно-заповідні території Полісся, Україна», що здійснюється за підтримкиЄвропейського союзу. Налагоджено співпрацю із національним природним парком «Піренеї» (Франція).

Природні особливості

Національний природний парк «Прип’ять-Стохід» розташований у межах долин Прип’яті та Стоходу і включає обводнені, добре збережені ділянки заплав цих річок. Основна частина території парку – це комплекс долини р. Прип’ять, що складається із заболоченої заплави, озер, боліт, незначних за площею ділянок лук та першої надзаплавної тераси, де зростають соснові та дубово-соснові ліси.

Сучасний рельєф території НПП сформований ендогенними та екзогенними процесами, серед яких провідне місце належало дії льодовиків та їх талих вод, а додаткове – дії річкових та підземних вод у зв’язку з наявністю сформованої річкової долини у дольодовиковий період – прадолини Прип’яті. Ландшафтне різноманіття представлене болотними та лісовими екосистемами, де поширені болотні, торфові та торфувато-болотні грунти.

Клімат характеризується помірним вологим кліматом з м’якою зимою і неспекотним літом із незначними опадами.

За багаторічними даними, середньорічна температура становить +7,1оС, січня - 5 оС; липня +18оС, середня тривалість безморозного періоду – 154-155 днів; річна сума опадів – 550мм. Переважають вітри ПнЗх; Зх; ПдСх. Кількість днів із сніговим покривом – 83.

Поверхневі води території НПП займають 2127,49 га, або 5,41 % від загальної його площі. Серед них більшу площу займають природні водойми: озера – 1083 га та річки – 647,4 га, меншу – штучні водойми: канали і канави – 362,69 га.

На території парку протікають 4 річки, довжина яких у межах парку становить: Прип’ять – 77 км, Стохід – 28 км, Цир і Бистриця – по 8 км.

Найголовнішими водними об’єктами парку є річки Прип’ять та Стохід.

Вагоме місце в природних водоймах парку займають озера: Біле, Люб’язь, Рогізне, Добре, Бережновільське із загальною площею водного дзеркала 1083 га. Озеро Біле має льодовикове походження, а решта озер – заплавні. Найбільшими серед озер парку є заплавно-руслове оз. Люб’язь та оз. Біле, яке втратило свій первісний вигляд внаслідок одамбування і меліоративних робіт навколо нього та через регулювання стоку.

Особливістю національного природного парку «Прип’ять-Стохід» є  наявність в його межах 3-х водно-болотних угідь міжнародного значення. Це Транскордонне українсько-білоруське водно-болотне угіддя «Прип’ять-Стохід-Простир», «Заплава річки Прип’ять», «Заплава річки Стохід»

Природні  умови   НПП  обумовлюють  розвиток  різноманітності  та  своєрідності рослинного світу — як флори, так і рослинності. Різноманітність та багатство флори пояснюються різноманіттям екотопів та доброю збереженістю рослинного покриву цієї території НПП. Флора цієї території є флорою міграційного типу. Вона сформувалася за рахунок різних центрів походжнення. Тут переважають бореальні види з голарктичними та європейськими ареалами. Серед цих видів чимало домінантів, насамперед, лісового та болотного типів рослинності. 

На території парку зростає 583 види вищих спорових і судинних рослин, з яких 49 видів – мохоподібні і 534 види – судинні рослини. До Червоної книги України занесено 40 видів рослин: щитолисник звичайний,  який ще донедавна вважався взагалі зниклим з території України, альдрованда пухирчаста, сальвінія плаваюча, пальчатокорінники м'ясочервоний, травневий, та плямистий, плаун річний, баранець звичайний, лілія лісова, та ін. Два види рослин занесено до Європейського червоного списку: Смілка литовська, та Козельці українські.

Серед водних угруповань, занесених до Зеленої книги України на території парку виявлені такі угруповання: альдрованди пухирчастої, латаття сніжно-білого, латаття білого та глечиків жовтих.

Загальна кількість зареєстрованих видів фауни на даний час становить 255 видів хребетних, з них променеперих (риб) - 24, саламандрових (хвостатих) - 2, стрибунів - 9, черепах - 1, плазунів - 4, птахів - 186, ссавців - 29 видів. Найбільш багатий тваринний світ водно-болотяних угідь. Тут на гніздуванні можна зустрічається чапля сіра, крижень, лунь очеретяний, курочка водяна, лиска, очеретянка велика, гуска сіра, мартин малий, норець малий, плиска жовтоголова. В лісах зустрічається гадюка звичайна, шуліка чорний, лось, кабан дикий та інші тварини. Річки та озера парку багаті на рибу, серед якої найчастіше зустрічається щука, плітка, линь, карась золотий та інші види цінних риб. Зустрічається також такий червонокнижний вид як мінога українська. З земноводних і плазунів зустрічається тритон звичайний, жаба ставкова, черепаха болотяна, вуж звичайний. Місцями можна побачити бобрів, проте вони тут не будують річкових загат.

Що можна подивитись

Територія парку представляє один з найунікальніших природних комплексів, як в Україні, так і у Східній Європі. Цей край лісів, боліт і озер уособлює в собі головні риси різноманітної та багатої природи Полісся у його західній частині. Чудесні краєвиди відкриваються поблизу озер: Люб'язь, Біле  таРогізне. Проте, найбільш унікальні та неповторні краєвиди спостерігаються вздовж річок Прип'ять і Стохід. Характерною особливістю цих річок є наявність десятків рукавів, русел, затонів, стариць, серед яких безліч заболочених та піщаних островів.

Окремим місцем, яке вабить відпочиваючих, любителів спортивної риболовлі і різного роду туристів є село Сваловичі. Тут стоять старі поліські хати з очеретяним дахом, та плетеним з лози тином. В помешканнях місцевих жителів збереглися вишиті рушники та картини, ткані доріжки та різні предмети старовинного побуту.

Територією парку проходить низка туристичних маршрутів. Особливою популярністю користуються водні маршрути р. Стохід  «Чарівний світ Полісся» та р. Прип’ять «Прип’ятські мандри». З кожним роком тут все частіше можна зустріти байдарочників з України, Польщі та інших країн.

Перспетивним видом туризму,  який тільки починає розвиватись на території НПП є науковий (орнітологічний).

В селищі Любешів збереглися вагомі історико-культурні споруди: ворота садиби-замку Чернецьких ХVІІІ ст., які були побудовані в стилі барокко, колегія піярів у якій навчалися багато видатних людей серед яких найвиразнішою постаттю є польський національний герой Тадеуш Костюшко, та кляштор і костел капуцинів. Парк пам’ятка садово-паркового мистецтва «Любешівський» завжди переповнений відвідувачами, тут відбуваються різні масові заходи, функціонує екологічна стежка «Старий парк над Стоходом». В селі Бучин знаходиться церква Святого Миколая, де спостерігалося видіння Божої Матері. Відома Бучинська ікона кожного року збирає паломників зі всієї країни.

Фестиваль з екстримального водного туризму «Поліська регата» щорічно збирає екстрималів випробувати свої сили на трасі змагань та охочих відпочити, помилуватися краєвидами унікальних поліських річок та озера Люб’язь, відчути атмосферу свята Івана Купала.

Чи не єдиний в Україні, вже традиційний для даного регіону став турнір з ручного сінокосіння низинних боліт «Українська косовиця». Таке рідкісне неповторне дійство як косіння болота на швидкість та виступи народних колективів збирає чималу кількість учасників та вболівальників.

Галерея

{gallery}catalog/pripyat_stohid{/gallery}

Контакти адміністрації

Адреса:
 Волинська область, смт. Любешів,
 вул. Бондаренка 47.
 тел. 80336230123
 Веб-сайт парку http://pripyat-stohid.com.ua/
 e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 
 Транспортне сполучення
 Поряд із територією НПП залізничний транспорт відсутній. Найблища залізнична станція знаходиться у м. Малевичі (60км), м. Ковель (100 км.), м.Луцьк (140 км.). Є злітна смуга , проте повітряний транспорт відсутній. Дуже добре розвинуте автобусне сполучення. Дістатися до парку можна наступними маршрутами:
 Любешів – Луцьк    
 Луцьк - Любешів   
 Любешів – Ковель    
 Ковель - Любешів   
 Любешів - Рівне   
 Рівне - Любешів   
 Любешів _ Київ  
 Київ - Любешів
 
 Приблизний час руху за маршрутами:
 Луцьк– Любешів 2,5-3 год;
 Малевичі-Любешів 1 год;
 Ковель-Любешів 1,5-2 год;
 Київ-Любешів 8 год.

Законодавство
Офіційно визнані Рамсарською конвенцією
Кременчуцькі плавні
Черемське болото
Аквально-скельний комплекс Карадагу
Аквально-скельний комплекс мису Казантип
Аквально-прибережний комплекс мису Опук
Дніпровсько-Орільська заплава
Великий Чапельський під
Поліські болота
Пониззя річки Смотрич
Озеро Синевир
Заплава Десни
Болотний масив Переброди
Бакотська затока
Шацькі озера
Заплава річки Стохід
Заплава річки Прип’ять
Центральний Cиваш
Тендрівська затока
Східний Сиваш
Обитічна коса та Обитічна затока
Молочний лиман
Крива затока та Крива коса
Каркінітська та Джарилгацька затоки
Гирло річки Берди, Бердянська затока та Бердянська коса
Білосарайська коса та Білосарайська затока
Ягорлицька затока
Тилігульський лиман
Північна частина Дністровського лиману
Озеро Сасик
Озеро Кугурлуй
Озеро Картал
Межиріччя Дністра і Турунчука
Кілійське гирло
Дельта Дніпра
Cистема озер Шагани-Алібей-Бурнас
Перспективні угіддя
Печера Дружба
Ріка Дністер
Долина нарцисів
Витоки ріки Прут
Витоки р. Погорілець
Верхове болото “Надсяння”
Бурштинське водосховище
Aтак – Боржавське
Клебан-Бик
Верхів’я Каховського водосховища
Біленько-розумовські плавні
Cіверськодонецька заплава
Сульська затока
Партнери

This text will be replaced

ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИЙ ФОНД УКРАЇНИ

03035, м. Київ,
вул. Митрополита Василя Липківського, 35
 
Громадська приймальня
Телефон:
(044) 206-33-02
 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 
Президент
Уряд
Верховна Рада
 
 
СИСТЕМА МОНІТОРИНГУ
НАЦІОНАЛЬНИЙ ГЕОПОРТАЛ