Загальна інформація

Адміністративно-територіальне розташування:
Національний природний парк «Нижньосульський»
Національний природний парк «Нижньосульський» (далі - НПП) був створений відповідно до Указу Президента України «Про створення національного природного парку «Нижньосульський» від 10 лютого 2010 року № 155/2010 з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів Середнього Придніпров’я на території Глобинського, Оржицького та Семенівського районів Полтавської області, Чорнобаївського району Черкаської області.

Історія створення

Національний природний парк «Нижньосульський»
Національний природний парк «Нижньосульський» (далі - НПП) був створений відповідно до Указу Президента України «Про створення національного природного парку «Нижньосульський» від 10 лютого 2010 року № 155/2010 з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів Середнього Придніпров’я на території Глобинського, Оржицького та Семенівського районів Полтавської області, Чорнобаївського району Черкаської області.

Природні особливості

За фізико-географічним районуванням України, територія НПП знаходиться в межах Південної лісостепової області Дніпровської терасової рівнини на межі з Північною лісостеповою областю Дніпровської терасової рівнини. Межа між фізико-географічними областями проходить по високому правому берегу Сули. 

Що можна подивитись

Територія НПП надзвичайно мальовнича,  включає різноманітні водно-болотні угіддя пониззя річки Сули, заліснені острови, лучно-степові та степові ділянки. Біорізноманіття НПП є одним із найбагатших у Подніпров’ї.
До території НПП включено 18635,11 гектарів земель державної власності,  у тому числі 2187,30 гектарів земель, які надані парку в постійне користування.
До НПП входить частина (13201,21 га) ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Сулинській», що має загальну площу 31161,30 га, а також інші заказники:.
- гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Рогозів куток» (1600 га);
- гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Солоне» (400 га);
- гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Плехівський» (500 га);
- гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Великоселецький» (1000 га);
- ландшафтний заказник місцевого значення «Онішківський» (655 га);     - гідрологічний заказник місцевого значення «Чутівський» (742 га);
- ентомологічний заказник місцевого значення «Тарасенківський» (3 га).
Територія НПП використовується місцевим населенням як пасовища і сінокоси, а різноманітні водойми - для аматорського рибальства та відпочинку на лоні природи. Із інших традиційних видів природокористування на території НПП розповсюджено також збирання грибів, ягід, плодів дикорослих рослин тощо.
Флора
Територія НПП характеризується значним різноманіттям ландшафтів, де сформувалися різноманітні фітоценотичні умови, представлені лісовою, лучною, болотяною і водною рослинністю, грибами та лишайниками.
Усього вищих, нижчих рослин та грибів на території НПП налічує понад 787 видів з них вищих судинних рослин 657 видів,  а нижчих рослин та грибів 130 видів.
Раритетна компонента флори налічує 54 види рослин: 3 види – Європейський червоний список (ЄЧС), 3 види – Бернська конвенція (БК), 5 видів – Червоного списку водних макрофітів України (ЧСВМУ), 17 видів – Червона книга України (ЧКУ), 26 вид – на території Черкаської і Полтавської областей (РР).
До Зеленої книги України занесені 9 виявлених в НПП формацій. На регіональному рівні потребують охорони чотири угруповання, які є рідкісними для території Полтавської та Черкаської областей.
Фауна
 На території НПП виявлено 277 видів наземних хребетних тварин, що належать до 165 родів, 67 родин, 28 рядів і 4 класів, в тому числі:
40 видів ссавців, які належать до 5–ти рядів (Гризуни – 6 видів; Зайцеподібні – 1 вид; Комахоїдні – 4 види; Рукокрилі – 12 видів; Хижі – 12 видів та Ратичні – 5 видів). Серед них більш повно вивчені лише окремі групи, зокрема Кажани, Куницеві та деякі мисливські види .
Загальний список птахів на сьогоднішній день нараховує 221 вид, з яких 194 види виявлені на території НПП за останні п’ять років. З них 10 видів – осілі, 73 види – зимують та 9 – залітні, а всі інші здійснюють сезонні перельоти, або кочівлі.
Іхтіофауна НПП налічує 35 видів риб,  які відносяться  до дев'яти родин, а саме: коропових -22, бичкових - 4, окуневих – 3,  голкові, оселедцевих,колючкових, щукових, в'юнових, сомових –  по одному.
На території НПП трапляються рідкісні і зникаючі види наземних хребетних. Усього в межах парку зареєстровано 56 видів тварин, занесених до ЧКУ, 20 – до Червоного списку МСОП (без категорії LC – низький ризик), 153 – до Додатку ІІ Бернської конвенції (види, занесені до Додатку ІІІ цієї конвенції, нами не виділені у зв’язку з тим, що більшість з них є звичайними або малочисельними на досліджуваній території), 130 – до Боннської конвенції, 32 – до Вашингтонської конвенції (CITES), 81 виду птахів – до Угоди про збереження афро-євразійських водно-болотних птахів (AEWA) і 12 видів кажанів – до Угоди про збереження кажанів у Європі (Eurobats), а також 31 вид - до Переліку видів тварин, які не занесені до Червоної книги України, але є рідкісними або такими, що постійно чи тимчасово перебувають під загрозою зникнення в природних у мовах на території Полтавської області. 

Галерея

{gallery}catalog/nyzhnosulskyy{/gallery}

Контакти адміністрації

Поштова адреса адміністрації:
37000
Полтавська обл.,
смт Оржиця,
вул. Леніна, 128,
Тел: (05357)9-25-17
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.


  • Фільтр:
Скинути