Загальна інформація

Природний заповідник «Михайлівська цілина» єдиний природний заповідник на території Сумської області.

Площа: 882,9 га Підпорядкування: Міністерство екології та природних ресурсів України.

Розташований заповідник на території Лебединського та Недригайлівського районів Сумської області в басейні річки Сула. (або розташований біля с. Великі Луки Катеринівської сільської ради Лебединського району Сумської області).

Історія створення

«Михайлівська цілина» - заповідна територія, де охороняються найбільш північні ділянки лучного степу. Вона була створена з метою збереження та відтворення степових природних комплексів, що мають важливе природоохоронне, наукове значення.

Початком заповідної справи області стало оголошення 13 липня 1928р. постановою №64 Президії Сумського округового виконавчого комітету цієї унікальної території заповідником місцевого значення. У 1947р. заповідник отримав статус загальнодержавного значення. Пізніше, в 1951р., заповідник передано у підпорядкування Академії Наук УРСР, а саме Інституту ботаніки. У 1961р. «Михайлівська цілина» стала північною філією Українського степового природного заповідника.

Указом Президента України від 11.12.2009 №1035/2009 він був переданий в управління Міністерства екології та природних ресурсів із відділення Українського степового заповідника НААН України та набув статусу окремої природоохоронної установи: природного заповідника «Михайлівська цілина».

Унікальність Михайлівської цілини полягає в тому, що тут охороняється ділянка плакорного лучного степу (202,48 га), які в Україні майже всі повністю розорені. Цей невеликий куточок неораного степу, репрезентує особливі, лучні степи, які в минулому були поширені в лісостеповій частині України, зокрема, на Сумщині.

Природні особливості

Природний заповідник «Михайлівська цілина» дає уявлення про біологічне різноманіття колишніх степових просторів Лівобережного Лісостепу України. Неоціненним багатством заповідника є ґрунти - чорноземи. Вміст гумусу в них коливається від 6 до 7%.

Не менш цікавим і унікальним є біорізноманіття заповідника. Його флора нараховує близько 525 видів. Серед них: 175 видів степових, 13 лучних, 90 водно-болотних, 62 лісових. Тут зростають рослини, занесені до «Червоної книги України»: брандушка різнобарвна (Bulbocodium versicolor (Ker Gawl.)), горицвіт весняний (Adonis vernalis L.), сон розкритий (Pulsatilla patens (L.) Mill. s.l.)), ковили (волосиста (Stipa capillata L.), пірчаста (Stipa pennata L.)), рябчик руський (Fritillaria ruthenica Wikstr.)) та ін. З рідкісних грибів тут виявлено зморшок степовий (Morchella steppicola Zerova) та печерицю таблитчасту (Agaricus tabularis Peck). Загалом з числа судинних рослин, занесених до Червоної книги України, на теренах заповідника виявлено 14 видів, два види, із числа включених до Червоного списку МСОП, один вид - із Європейського червоного списку, три - із Додатку Бернської Конвенції.

В тваринному світі Михайлівської цілини мало великих тварин. Фауна природного заповідника представлена типовими для регіону видами:лисиця (Vulpes), вовк (Canis lupus), козуля (Capreolus), дикий кабан (Sus scrofa), заєць-русак (Lepus europaeus), ласка (Mustela nivalis), куниця (Martes). Однак тут мешкає близько 20 видів тварин, занесених до «Червоної книги України»: мишівка степова (Sicista subtilis (Pallas)), тушканчик великий (Allactaga jaculus (Pallas)), горностай (Mustela erminea (Linnaeus)), мідянка звичайна (Coronella austriaca Laurenti), сорокопуд сірий (Lanius excubitor Linnaeus), лунь лучний (Circus pygargus (Linnaeus)), ксилокопа звичайна (Xylocopa (Xylocopa) valga Gerstaecker), махаон (Papilio machaon (Linnaeus)), джміль лезус (Bombus (Thoracobombus) laesus Morawitz), стрічкарка орденська малинова (Catocala sponsa (Linnaeus)), стрічкарка блакитна (Catocala fraxini (Linnaeus)) та ін..

Багатий світ комах степу - більш 1000 видів. З метеликів найпоширеніші дрібні голубянки та білі капустянки, сонцевик будяковий, совки. Привертають до себе увагу малопомітні рожевокрилі, блакитнокрилі, сірі та зелені коники.

Особливо багато в степу бджіл і джмелів, що забезпечують перехресне запилення рослин.

Що можна подивитись

Відвідувати природний заповідник «Михайлівська цілина» можна лише з дозволу адміністрації, як правило у супроводі співробітників і тільки в межах екологічних стежок. Для проведення екскурсій у заповіднику задіяна одна екологічна стежка. Вона характеризується необхідною інформативністю та знайомить бажаючих з найцікавішими в науковому, природоохоронному і естетичному відношенні об’єктами природи лучного степу, з історією краю. Поблизу заповідника в селі Великі Луки розташовані об’єкти зеленого туризму.

Галерея

{gallery}/gallery_pzf_all/Mikhailovskaya virgin{/gallery}

Контакти адміністрації

Адреса: Адміністрація природного заповідника «Михайлівська цілина» знаходиться за адресою:

Вул. Першотравнева,29 м. Суми, 40000

Тел.:(0542) 771701, моб. тел.:+38(066) 345-87-17

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Юридичная адреса: вул. Інтернаціональна,1 с. Катеринівка, Лебединський район, Сумської області, 42227.


  • Фільтр:
Скинути