Загальна інформація
Історія створення
Кременецький ботанічний сад є одним із найстаріших ботанічних садів України початку ХІХ ст. і відноситься до видатних природно-культурних пам’ятників України.
Заснований Кременецький ботанічний сад в 1806 році при Вищій Волинській гімназії (від 1819 р.- Кременецький ліцей), який мав стати навчально-освітньою та науковою базою для студентів ліцею.
Протягом 1806-1809рр. над проектом ботанічного саду та його втіленням працював відомий ірландський майстер садово-паркового мистецтва Діонісій Мак-Клєр. Площа саду становила 4,5га, у його склад ввійшли - парк відпочинку, розарій, шкілки, три оранжереї, парники і аптекарський город. Зібрана Д. Мак-Клєром колекція живих рослин нараховувала 480 видів місцевої флори та 760 екзотів. Для створення колекції використовувались саджанці та насіння з парків України, Росії, Швеції та Англії.
У 1809 році директором саду став доктор медицини, ботаніки та зоології, австрієць Віллібальд Бессер. Площа розширюється до 20га. Кількість видів культивованих рослин зросла до 1200, а сад став одним із кращих та відомих далеко за кордоном. У 1810 році був надрукований перший каталог рослин ботанічного саду, а в 1811 році – наступний, в якому були описані 2347 видів флори. Саме тут започатковано наукові дослідження рослин в Україні.
Після закриття ліцею 1832 року Кременецький ботанічний сад припиняє діяльність як науково-дослідна установа. Основна колекційна база була вивезена у м. Київ для організації університету св. Володимира (нині Національний університет ім. Т. Шевченка) та ботанічного саду при ньому (тепер ім. акад. О.В. Фоміна).
Таким чином, після 40-річного існування один із найчудовіших на той час у Європі об’єктів ботанічної науки занепав.
Спроби відновити роботу саду проводились в 1921-39рр., 1951-69рр.
Лише у 1990 року Постановою Ради Міністрів України було відновлено статус Кременецького ботанічного саду як державного. До 2011 року він існував у віданні Кременецької міської ради, а з 2001року переданий у підпорядкування Міністерству екології та природних ресурсів України.
Площа саду складає 200га і поділяється на 4 функціональні зони: заповідна (ділянки природного походження), наукова зона (колекційні та експериментальні ділянки, ділянки рідкісних, реліктових та ендемічних видів), експозиційна зона (старий парк, сад магнолій, сад витких культур, коніферетум, альпінарій та ін.), господарська зона.
Сьогодні в структурі ботанічного саду функціонує 5 наукових відділів: дендрології, квітниково-декоративних рослин, фітосозології, акліматизації плодових та ягідних культур, лікарських рослин та нових культур, а також відділи: рекреаційного благоустрою, державної охорони, відтворення та використання природних ресурсів, господарський; сектори: екологічної освіти, фінансово-економічний. Штат працівників складає 60 чоловік.
Колекційний фонд установи нараховує понад 2000 таксонів. Тут зростають вікові дерева, які являються однолітками саду та прикрашають своєю величчю краєвиди.
В колекціях широко представлені світова дендрофлора, квітниково-декоративні та лікарські рослини, плодово-ягідні культури. Створено колекції нових овочевих, кормових та пряносмакових рослин. Також культивуються рослини природної флори. Раритетний фонд судинних рослин природних ценозів на території ботсаду представлений понад 100 видами, з яких більше 50 занесено до Червоної книги України. Формуються колекційно-експозиційні ділянки (коніферетум, розарій, арборетум, сад магнолій, рододендронів, бузків, формовий плодовий сад та ін.), функціонують розсадники розмноження, де вирощується посадковий матеріал.
Останніми роками на базі Кременецького ботанічного саду проведено чотири міжнародні наукові конференції (1999, 2007, 2009, 2012 р.р.). Видано перший після відродження установи Каталог рослин (2007 р.). Започатковано міжнародну співпрацю.
Крім виконання функцій наукового, навчально-освітнього та виховного закладу ботанічний сад має значні перспективи на майбутнє як об’єкт рекреаційного призначення.
Що можна подивитись
Територія Кременецького ботанічного саду розташована на межі двох геоботанічних районів - Малого Полісся і Кременецьких гір (західних схилів), звідки відкриваються захоплюючі пейзажі, мальовничі краєвиди, неповторні картини природи та широко представлено флористичне різноманіття природної рослинності, зокрема унікальність ценозів наскельних степів Кременецьких гір з рідкісними видами у травостої.
На території саду знаходяться цікаві природні об’єкти. З гори Воловиця та старого кар’єру відкриваються чудові панорами нашого краю, а в Куличівській ущелині навіть у спеку панує царство прохолоди. Тут можна відпочити від буденної суєти, відновити фізичні та духовні сили.
Створено колекції квітниково-декоративних, лікарських, нових овочевих, кормових та пряносмакових рослин, шпилькових, листяних, плодово-ягідних дерев та кущів, рослин природної флори, зокрема регіонально-рідкісних, ендемічних та червонокнижних видів рослин.
Окрім цього числених відвідувачів приваблюють колекційно-експозиційні ділянки (коніферетум, арборетум, сад магнолій, рододендронів, бузків, монохромні сади, формовий плодовий сад та ін.), функціонують розсадники розмноження, де вирощується посадковий матеріал для реалізації.
Кожному, хто відвідає Кременецький ботанічний сад назавжди залишаться в пам’яті мальовничі ландшафти території, рослинні експозиції, які репрезентують світову і вітчизняну флори, шум вікових дерев та барвистий калейдоскоп квітів.
Галерея
{gallery}/gallery_pzf_all/BS/Kremenets{/gallery}Контакти адміністрації
47003, Тернопільська обл.
м. Кременець, вул. Ботанічна, 5
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.