Загальна інформація

Адміністративно-територіальне розташування:
Національний природний парк «Дністровський каньйон» розташований території Борщівського, Бучацького, Заліщицького та Монастириського районів Тернопільської області
Площа: До території національного природного парку  включено 10829,18 га земель, а саме: 7189,65 га земель державної власності, що надаються (у тому числі з вилученням у землекористувачів) національному природному парку в постійне користування, і 3639,53 га земель, що включаються до його території без вилучення.
Підпорядкування: Міністерство екології та природних ресурсів України
Науковий куратор: Тернопільський національний педагогічний університет ім. Гнатюка

Історія створення

Як і кожна справа, ідея створення національного парку “Дністровський каньйон” має свою історію.  Ще у 30 р.р. минулого сторіччя на пропозицію вчених-природодослідників у Придністров’ї   були створені окремі природоохоронні території. Проте систематична  й цілеспрямована робота з вивчення , а головне  - заповідання особливо цінних природних об’єктів   була проведена у 70-90 роках – пристрасним захисником природи Миколою Петровичем Чайковським. Понад 30 років Заслужений природоохоронець України, Почесний член Українського товариства мисливців і рибалок, Член - кореспондент Української Академії Наук України Микола Петрович Чайковський присвятив створенню національного природного парку «Дністровський каньйон». Вивчав і досліджував природу кожного куточка, його історію, фотографував, описував, навіть перебуваючи на пенсії складав мапи.  Ще у  1972 р. за ініціативи цієї людини у Заліщиках відбулася перша міжобласна нарада з питання створення Дністровського державного парку в межах Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької і Хмельницької областей. Важливим кроком було прийняття у 1977 р.  Тернопільською обласною радою рішення «Про створення Дністровського державного природного парку і поліпшення туризму в області». У 1984 р., згідно з новою класифікацією, парк був переведений у Придністровський державний ландшафтний заказник місцевого значення.  У 1990р. в межах області створений державний природний ландшафтний парк “Дністровський каньйон” площею 42084 га.  У 1998 році групою  тернопільських науковців та природоохоронців за ініціативи Чайковського М.П. розроблено попереднє обґрунтування створення національного парку “Дністровський каньйон”  і знову піднято питання перед Кабінетом Міністрів. Багаторічна праця була увінчана  у 2010р. прийняттям указу Президента України про створення національного природного парку “Дністровський каньйон”   площі 10829 га.

Природні особливості

Дністерський каньйон - найбільший каньйон в Україні і один з найбільших у Європі. Він розтягнутий на 250 км, утворюючи декілька десятків меандр. Тут протікає одна з найкрасивіших річок Європи друга за величиною в Україні – річка  Дністер. Його загальна протяжність – 1365 км. Але найкрасивіші береги Дністра від р. Золота Липа до р. Збруч в межах прорізання нею Подільської височини, з утворенням каньйоноподібної долини.

Всесвітнім визнанням каньйон Дністра завдячує своїм неповторним геологічними пам'ятками. Різноманітні за походженням скелі пройшли всі геологічні та біологічні епохи, були свідками вражаючих еволюційних подій за останні 420 млн. років. Дністровський каньйон – це книга сотворіння світу, підручник з геології з реальними ілюстраціями. Особливо добре це помітно на берегах Дністра, які нагадують земну поверхню в розрізі. Скельні відслонення на Дністрі, так звані стінки, – пам'ятки природи, подібних до яких у світі практично немає. Більшість цих стінок віднесені до заповідної зони парку.

Гордістю Парку являються травертинові  скелі -  унікальні за своєю привабливістю  порівняно молоді геологічні утворення з химерними формами, таємничими печерами, гротами, навісами, мальовничими водоспадами, сталагмітами, сталактитовими  натічними утвореннями. Часто вони вкриті оксамитовою зеленню мохів та водоростей.

 На території Національного  природного парку «Дністровський каньйон»  відомо близько 50 великих і малих печер. Серед них одні з найдовших в світі: Оптимістична (233  км), Озерна (134 км). Підземні лабіринти приваблюють своєю таємничістю. Вражають красотою різнобарвних  кристалів та різними формами натічних утворень.  Деякі з них в  сиву давнину використовувались для проживання та культових потреб.

На схилах каньйону виходять потужні джерела чистої води. Вони живлять струмки, які каскадом красивих водоспадів збігають вниз до Дністра, до Стрипи, до Джурина. Сама річка Джурин спадає шістнадцятиметровим трьох каскадним водоспадом, гуркіт від якого лунає на сотні метрів.

Круті скелясті або заліснені береги та мальовничі острови містять велику кількість рідкісних рослин. На річкових схилах збереглась реліктова лісова, наскельна та лучно-степова рослинність. Багато видів рідкісних та цінних рослин охороняється на території  Парку.

Цікавий та різноманітний тваринний світ Дністерського каньйону. Через важкодоступність схилів він досі маловивчений. Безліч птахів знаходять на скелях притулок, де їх не потурбує всюдисуща людська цікавість.

Теплий клімат у каньйоні відрізняє цю місцевість від інших територій Західної України. Стіни каньйону затримують сонячне тепло, захищають від пронизливих вітрів.  Навесні все  розцвітає на 2…3 тижні швидше, ніж на сусідніх територіях.

Що можна подивитись

Дністерський каньйон - величава й несподівана природна країна, що так різко контрастує із спокійним характером рельєфу Прикарпаття й Поділля, яких розділяє. Від його схилів карколомної крутизни віє таємничим вітром палеозойських подій. А для сучасного дикого життя, витісненого людиною із рівнинних околиць, ці схили - останній притулок.

Йдучи по Дністру на плавзасобах, насолоджуєшся тишею природи. Легеньке дзюрчання води, переспів пташок, шум листя. А  по боках - скелі, ліс, поляни і плин часу разом з течією ріки. І тільки чаплі стоять мов вартові вздовж берегів, зустрічаючи і проводжаючи кожного.

Чудово пройтися берегом чи траверсними стежками по схилах. Тут розсипано безліч природних скарбів: місцезростання рідкісних видів, схованки для звірів і птахів, повноводні джерела, потайні стежини, химерної форми скелі, підземні лабіринти…

Мальовничо виглядають річки  Дністер, Серет,  Джурин з висоти схилів, звідки  годинами можна споглядати краєвиди  річок, островів, кам’янистих та заліснених берегів, милуватись різнобарвними квітами схилів як наприклад горицвіт весняний, сон великий, сон чорніючий, півники угорські, ковила та сотнями інших.

На схилах та вздовж доріг величаво зростають багатовікові дерева: дуб,  берека, граб, клен, ясен, липа, сосна, береза. Багато з них мають свою історію,  з ними пов’язані легенди.

На території Парку   -  найдовші в світі печери в гіпсових породах: Оптимістична (233  км), Озерна (134 км). Найстаріший на Україні ранньохристиянський печерний храм.

Гордістю Парку є травертинові  скелі -  унікальні за своєю привабливістю  порівняно молоді геологічні утворення з таємничими печерами і гротами. З багатьох травертинових скель, покритих мохом,  спадають, багатьма дрібними струменями, водоспади. Їх називають «Дівочі сльози».

Подорожуючим  радимо пройтись долинами спадаючих струмків  з мереживом красивих водоспадів.  Русилівські, Сокільські, Скомороські каскади водоспадів так і манять зануритись під струмені чистої джерельної води.

Величаво виглядають з височини пагорбів, вцілілі та напівзруйновані замки і фортеці  минулих сторіч.

Галерея

{gallery}catalog/dnestrovskiy_kanyon{/gallery}

Контакти адміністрації

Поштова адреса:
48600
Тернопільська обл.
м. Заліщики
вул. С. Бандери 5-А 
Тел./факс: (03554) 2-24-34
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Законодавство
Офіційно визнані Рамсарською конвенцією
Кременчуцькі плавні
Черемське болото
Аквально-скельний комплекс Карадагу
Аквально-скельний комплекс мису Казантип
Аквально-прибережний комплекс мису Опук
Дніпровсько-Орільська заплава
Великий Чапельський під
Поліські болота
Пониззя річки Смотрич
Озеро Синевир
Заплава Десни
Болотний масив Переброди
Бакотська затока
Шацькі озера
Заплава річки Стохід
Заплава річки Прип’ять
Центральний Cиваш
Тендрівська затока
Східний Сиваш
Обитічна коса та Обитічна затока
Молочний лиман
Крива затока та Крива коса
Каркінітська та Джарилгацька затоки
Гирло річки Берди, Бердянська затока та Бердянська коса
Білосарайська коса та Білосарайська затока
Ягорлицька затока
Тилігульський лиман
Північна частина Дністровського лиману
Озеро Сасик
Озеро Кугурлуй
Озеро Картал
Межиріччя Дністра і Турунчука
Кілійське гирло
Дельта Дніпра
Cистема озер Шагани-Алібей-Бурнас
Перспективні угіддя
Печера Дружба
Ріка Дністер
Долина нарцисів
Витоки ріки Прут
Витоки р. Погорілець
Верхове болото “Надсяння”
Бурштинське водосховище
Aтак – Боржавське
Клебан-Бик
Верхів’я Каховського водосховища
Біленько-розумовські плавні
Cіверськодонецька заплава
Сульська затока
Партнери

This text will be replaced

ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНИЙ ФОНД УКРАЇНИ

03035, м. Київ,
вул. Митрополита Василя Липківського, 35
 
Громадська приймальня
Телефон:
(044) 206-33-02
 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 
Президент
Уряд
Верховна Рада
 
 
СИСТЕМА МОНІТОРИНГУ
НАЦІОНАЛЬНИЙ ГЕОПОРТАЛ